#ourCEEfuture

Otvorená platforma pre expertov zo strednej a z východnej Európy. Chceme vytvoriť digitálnu ekonomiku prospešnú pre všetkých,...

Filip Krekáč absolvuje peer consulting výcvik
v klinike duševného zdravia Calma

Až do novembra 2023 bude Filip Krekáč praxovať...

Podnikateľské prostredie sa v SR prvýkrát po 8 rokoch zhoršilo

Bratislava 23. februára (TASR) - Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vyzýva vládu, aby začala prijímať opatrenia na razantné zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, nie na jeho postupné zhoršovanie.

Zhoršovanie podmienok dokumentuje Index podnikateľského prostredia, prostredníctvom ktorého PAS monitoruje zmeny v podnikateľskom prostredí od roku 2001. V septembri minulého roka Index zaznamenal po prvý raz v histórii pokles hodnoty a k ďalšiemu poklesu prišlo na konci roka 2006. Potvrdil to dnes na stretnutí s novinármi prezident PAS Martin Krekáč. "Tento prejav si všímame a analyzujeme ho," poznamenal.

Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku podľa Krekáča výrazne zaostáva. "Prvýkrát po ôsmich rokoch konštatujeme, že podnikateľské prostredie sa na Slovensku zhoršuje," upozornil a dodal, že čo sa týka podnikania, v rebríčku Svetovej banky či Svetového ekonomického fóra je pred SR približne 35 krajín. "Elimináciu bariér podnikateľského prostredia a konkurenčných nevýhod slovenskej ekonomiky považujeme za najlepšiu cestu k dobiehaniu vyspelých krajín," konštatoval. Výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina však varoval, že v tomto roku hrozí zastavenie tohto dobiehania. "To, ako to v skutočnosti dopadne, sa dozvieme v októbri, kedy Svetové ekonomické fórum zverejní ďalšiu svoju správu o globálnej konkurencieschopnosti," avizoval. "Trend bol pozitívny a treba v ňom pokračovať," dodal.

Viac ako pred pol rokom poslanci Národnej rady (NR) SR schválili Programové vyhlásenie vlády (PVV), pripomenul Krekáč. Je toho názoru, že noví ministri mali počas tohto obdobia možnosť identifikovať najväčšie problémy svojich rezortov a pustiť sa do ich odstraňovania. Za najväčšie problémy považuje aliancia zmeny v daňovom systéme, nízku vymožiteľnosť práva, zneisťovanie investorov v oblasti energetiky, zdravotníctva a dôchodkového zabezpečenia, ale tiež korupciu a byrokracia.