EPPP iniciuje aktivity smerujúce k efektívnej systémovej podpore, budovaniu a rozvoju vzdelávania a vzdelávacích inštitúcií. Pohybujeme sa v oblasti celoživotného vzdelávania a poradenstva, ako aj odborného a ďalšieho vzdelávania. Presadzujeme opatrenia vedúce k zvyšovaniu efektivity komplexného riadenia vysokých škôl a zmene pasívneho prístupu na podnikateľský prostredníctvom transferu know-how medzi vzdelávacími inštitúciami a súkromným sektorom.
Kladieme dôraz na intenzívnejšie využívanie európskych programov zameraných najmä na podporu budovania a reštrukturalizácie vzdelávacích aktivít pre mladých ľudí, pretože vieme, že zvyšovanie špecifických znalostí a skúseností a prepojenie zručností a kľúčových kompetencií má pozitívny dopad aj na budovanie znalostnej ekonomiky, zvýšenie zamestnanosti, odstraňovanie prehlbujúcich sa regionálnych rozdielov a rozvoj malých a stredných podnikov.
EPPP napomáha vedeckým a hi-tech inštitúciám pri odovzdávaní nových poznatkov výskumu a vývoja prostredníctvom formálneho i neformálneho vzdelávania tak, aby rástol záujem o celoživotné vzdelávanie, aby sa progresívne myšlienky aktívne prepájali s pracovnou kariérou a inovatívne orientovanými podnikateľmi a aby sa flexibilne rozvíjalo profesionálne kariérne poradenstvo subjektom s vysokým inovatívnym potenciálom.
Ciele iniciatívy dosahujeme prostredníctvom týchto aktivít:
Výskum a vývoj sú aktivity zamerané na získavanie a šírenie nových poznatkov a ich aplikáciu do spoločenskej a ekonomickej praxe. Poznatky a ich aplikácie, osobitne vo forme inovácií, vnímame ako faktor podporujúci nielen spoločenský a ekonomický rozvoj, ale aj ochranu spoločnosti pred nežiaducimi prírodnými a spoločenskými vplyvmi. Aby ekonomický efekt z výsledkov výskumu a vývoja pociťovalo aj Slovensko, musí mať dobre zvládnutý proces zhodnocovania výskumu a vývoja, t. j. proces prenosu poznatkov a ich aplikácie do praxe.
EPPP vďaka registrácii v Centrálnom registri vedecko-technických informácií zriadenom pod gesciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR patrí medzi organizácie vykonávajúce výskum a vývoj najmä v oblasti spoločenských a humanitných vied, vzdelávania a iných kľúčových činností svojho pôsobenia. Certifikácia, ľudský potenciál a know-how sú pre EPPP základom vysokého potenciálu nielen na zapojenie do rôznych projektov na národnej i medzinárodnej úrovni, ale aj na vlastný výskum a implementáciu získaných poznatkov.
Ciele iniciatívy dosahujeme prostredníctvom týchto aktivít:
Za jeden z dlhodobo udržateľných a kľúčových nástrojov na vytvorenie rýchlejšieho rastu a vytvárania pracovných miest EPPP v súlade so stratégiou Európa 2020 považuje rozvoj podnikania, predovšetkým v malých a stredných podnikoch. Napriek globalizácii za dôležitý považujeme rozvoj inovatívneho a tvorivého podnikateľského zmýšľania, ktoré chápeme ako schopnosť jednotlivca meniť myšlienky na skutky a schopnosť prispôsobiť sa novým výzvam a okolnostiam. Zahŕňa prekonanie nástrah globalizácie, tvorivosť, inováciu a prijímanie rizika a súčasne spôsobilosť orientovať sa v možnostiach a využívať poradenské, vzdelávacie a finančné nástroje pre projekty na nových trhoch.
Využívanie podnikateľských nástrojov na dosiahnutie maximálneho pozitívneho efektu sa netýka len podnikateľov, ale ovplyvňuje každého, kto je súčasťou podnikateľského článku. Zvyšovanie konkurencieschopnosti je prirodzeným následkom rozvoja podnikania, a tým impulzom na pokrok v spoločnosti a hospodárstve. EPPP napomáha tzv. cestovaniu bez bariér na všetkých úrovniach, pričom rešpektuje osobitosti podnikateľského sektora vrátane rodinných podnikov. Jeho nevyhnutným predpokladom je zjednodušovanie v medzinárodnom podnikaní, vzdelávanie, odborná príprava a transfer nových poznatkov, jednoduchší prístup k finančným nástrojom a podpora využívania nových technológií na medzinárodných trhoch.
Ciele iniciatívy pre malé a stredné podniky dosahujeme prostredníctvom týchto aktivít:
Ciele iniciatívy pre rodinné podniky dosahujeme prostredníctvom týchto aktivít:
Spoločnosť a veda sú neoddeliteľne prepojené celé stáročia. Toto blízke partnerstvo však možno aplikovať iba vtedy, ak je dostatočne efektívne pre spoločný cieľ. Nie vždy je to len otázka peňazí, skôr je to otázka kreativity, atraktivity vedy a otvorenosti voči rozvoju nových spôsobov prepojenia výskumu a vývoja so spoločnosťou. Horizont 2020 poskytuje tieto možnosti prostredníctvom nástrojov Európskych spoločenských výziev, ktoré umožňujú všetkým spoločenským aktérom spolupracovať počas procesu vývoja a inovácií s cieľom zosúladiť spôsob a cieľ s hodnotami, potrebami a očakávaniami európskej spoločnosti. EPPP považuje rozvoj a integrovanie spoločnosti s poznatkami vývoja a inovácií s cieľom zvýšiť kvalitu života, celkovú akceptáciu zmien spoločnosťou a udržateľnosť výsledkov výskumu rôznych oblastí za jednu zo základných prierezových aktivít.
Prirodzeným následkom podpory rozvoja inovatívnych a progresívnych zmien vo výskume, v technológiách a priemysle je aj ich vplyv/dopad na ekonomickú, politickú a spoločenskú inklúziu a pozitívnu interkultúrnu dynamiku. Napriek rôznym pesimistickým náladám v mnohých krajinách, ktoré sú výsledkom súčasných rýchlych zmien, krízy a jej dopadov, je mimoriadne dôležité, aby sa posilnil rozvoj inovatívnych spoločností a európskych, ale aj národných politík so zapojením obyvateľov, občianskych spoločností a organizácií, podnikov a užívateľov výskumu a inovácií a koordinovanej propagácie výskumu.
Ciele iniciatívy dosahujeme prostredníctvom týchto aktivít:
EPPP initiates activities that are aimed at effective system support, building and development of education and educational institutions. While the areas of extra-curricular and further education and advisory are some of our most dominant ones, life-long learning and advanced learning are among our priorities. We advocate for measures that lead to the increase of effectiveness in complex management of tertiary education institutions and for changes in approach from passive to entrepreneurial by means of know-how transfer among educational institutions and the private sector.
We put strong emphasis on more intensive using of European programmes that are aimed mainly at support of building and restructuring of educational activities for young people. The reason is that we know that increase of specific knowledge and skills and the interconnection of skills and key competencies have a positive impact on building of the knowledge economy, employment increase, elimination of regional differences and development of small and medium enterprises.
EPPP is promoting science and hi-tech institutions in transfer of research and development know-how by means of formal and informal education in order to increase the interest in life-long learning. EPPP supports this so that progressive ideas are actively transferred into working careers and towards innovatively oriented entrepreneurs and so that professional advisory services to entities with high innovative potential develop flexibly.
We fulfil the objectives in this area through the following activities:
Research and development are activities aimed at gathering and dissemination of new observations and their applications into societal and economical practice. Knowledge and its applicability, especially in the form of innovations is perceived by us as an important factor supporting not only societal and economic development but also as a form of society protection against unwanted natural and societal influence. In order to achieve economic profitability from the results of research and development also in Slovakia there must be well valorised process of research and development, i.e. process of know-how transfer and its application into the practice.
Thanks to being listed in the Central register of science and technology information under the Ministry of education, science, research and sports SR, the EPPP belongs to organisations that conduct research and development mainly in social sciences and humanities, education and other key activities within its scope. For the EPPP it is certification, potential manpower and know-how which form the basis potential of successful participation in various projects at national and international level, and conduct of its own research and implementation of acquired knowledge.
We fulfil the objectives in this area through the following activities:
In accordance with the Europe2020 Strategy, the EPPP recognizes development of entrepreneurship – in small and medium enterprises in particular – as one of the most sustainable and key instruments for economic growth and creation of jobs. Despite influences of globalisation we put emphasis on the development of innovative and creative entrepreneurial thinking, which can be understood as an ability to transform thoughts into actions and as an ability to adjust to new challenges and circumstances. It implies overcoming of the pitfalls of globalisation, creativity, innovation, risk mitigation as well as the ability to navigate among diverse opportunities and to utilize advisory services, educational and financial instruments for projects in new markets.
Utilization of entrepreneurial instruments in order to maximize positive effects does not only impact on entrepreneurs but influences everyone who is a part of the entrepreneurial chain. Increase of competitiveness is a natural outcome of flourishing entrepreneurship which also serves as an impulse for development of society and economy. The EPPP facilitates a so-called barrier-free entrepreneurship across at all levels, while respecting peculiarities of business sectors, including family businesses. An indispensable precondition to this is smoothening of international business, education, professional training, transfer of know-how, simplified access to financial instruments and support in exploitation of new technologies in international businesses and markets.
We fulfil the objectives in the area of small and medium enterprises through the following activities:
We fulfil the objectives in the area of family businesses through the following activities:
Society and science have been interrelated for centuries. However, this close partnership applies only when it works in favour of common goals. The question is not necessarily that of money, but rather of creativity, attractiveness of the science and its openness to new linkages between R&D and the society. Horizon 2020 fulfils these criteria by offering instruments of European societal challenges that enable all societal actors to cooperate during the research and innovation process with the aim of matching the methods and goals with the needs and expectations of the European society. The EPPP considers as one of its key priorities the development and integration of society and knowledge acquired from research and innovations aimed at increasing of standards of living, overall acceptance of changes by the society and sustainability of results from research in various areas.
Well-supported R&D and innovations and progressive changes in the science, technology and industry also have an effect/influence on economic, political and societal inclusion and positive intercultural dynamics. Despite pessimism in many countries stemming from fast changes, crisis and its impacts, it is extremely important to strengthen development of innovative societies, as well as of European and national policies. This must engage citizens, civil societies and organisations, enterprises as well as users of research and innovation, and must also go hand-in-hand with a coordinated promotion of science.
We fulfil objectives in this area through the following activities:
Can the regulation of online political ads make a Swiss cheese out of our democracy?
Analysis by EPPP...
» read more
DSA trilogues: Do EU policy-makers know how digital businesses work?
Analysis by EPPP...
» read more